Promocja!

Gułag polskich poetów. Praca zbiorowa.

38.00  25.00 

Książka jest antologią poezji polskiej, powstałej w latach II Wojny Światowej w więzieniach i łagrach na terenie Rosji Sowieckiej.

Na stanie

SKU: 10 Kategoria:

Opis

GUŁAG POLSKICH POETÓW

Książka jest antologią poezji polskiej, powstałej w latach II Wojny Światowej w więzieniach i łagrach na terenie Rosji Sowieckiej. Stanowi ona pendant literatury kacetowej, gdyż „dymy nad Birkenau i dymy nad tajgą stanowią skrzydła jednego szatana”, składa się też na jeden z najważniejszych działów polskiego piśmiennictwa na uchodźstwie.

Twórczość ta, niezależnie od jej wartości estetycznej, była potrzebna, zaistniała w celach świadomie utylitarnych na zamówienie społeczne. Jako odruch warunkowy była nieunikniona, jako zabieg higieniczny niezastąpiona. Stanowi więc w dużej mierze zjawisko z pogranicza psychologii i socjologii. Ale i najlichsza nawet rymowanka daje prawdziwe świadectwo o życiu zbiorowości. Jako ludzki dokument dowodzi, że na dnie rozpaczy poezja pozwala żyć i przetrwać.

Wśród wywiezionych poza granice Ojczyzny po 17 września 1939 roku, znalazła się ponad setka ludzi pióra. Poeci, prozaicy, dziennikarze i publicyści. Niejednego z nich pochłonęły nieobjęte obszary Związku Sowieckiego, surowy klimat, obozy, więzienia i choroby.

Antologia zawiera blisko 120 wierszy i poematów ponad trzydziestu Autorów. Biogramy Autorów, grafiki, rysunki i akwarele są dodatkowym walorem książki.

(229)

Dodatkowe informacje

Format

Objętość

Oprawa

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.