Promocja!

GALICJA 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego. Ferenc Molnár

42.00  30.00 

Na stanie

SKU: 2 Kategoria:

Opis

GALICJA 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego.

Ferenc Molnár, znany w Polsce autor bestsellerowej książki ,,Chłopcy z placu broni”, publikował swoje relacje z frontu I Wojny Światowej w budapeszteńskiej gazecie ,,Az Est”. Relacje tak spodobały się czytelnikom, że w 1916 roku wydano książkę ,,Egy haditudósíto emlekei”. (Zapiski korespondenta wojennego. Galicja 1914-1915).

Książka jest obszerną relacją z przełomowego momentu wojny. Pisarz znalazł się w Krakowie, w którym krzyżowały się linie frontów I wojny. Nie bez powodu świat interesował się w tym czasie wszystkim, co działo się nad górną Wisłą. Twierdza Krakau, wzniesiona u zbiegu austriackiej, rosyjskiej i pruskiej granicy stała się zaporą dla rosyjskich wojsk, prących na zachód Europy. Jest bezpośrednią relacją naocznego świadka wydarzeń, zapisem rozmów, zdarzeń i obserwacji.

Relacje Molnára pochodzą z terenów bądź dzisiejszej Polski (Stary i Nowy Sącz, Limanowa, Kraków, Gorlice, Krosno, Biecz, Przemyśl, Grybów, Tarnów), bądź II Rzeczpospolitej (Lwów, Brześć, Stryj, Halicz, Złota Lipka).

Książka Molnára stanowi nie tylko przyczynek do historii I Wojny Światowej, jest też znakomitą ilustracją warunków i realiów życia ówczesnej Galicji oraz opisem stanu uczuć i umysłów Polaków, oczekujących, że wojenne zmagania wielkich mocarstw przyniosą powstanie Polski niepodległej. Uświadamia również dzisiejszemu czytelnikowi ogromne, dawno zapomniane zniszczenia wojenne, z którymi II Rzeczpospolita od początku swojego istnienia, musiała sobie poradzić.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(400)

Dodatkowe informacje

Format

Objętość

Oprawa

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.